Składka zdrowotna – zapłać w grudniu i zaoszczędź pieniądze

Zmiany jakie niesie Polski Ład będą obowiązywać od 1 stycznia 2022 roku. Nie ma przed tym ucieczki. Ale w jednym przypadku można coś zrobić. Chodzi o składkę zdrowotną za miesiąc grudzień.

Dlaczego składkę zdrowotną warto zapłacić w grudniu 2021

Od nowego roku składki zdrowotnej nie będzie można odliczyć od podatku. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, by składkę za grudzień zapłacić już w grudniu. Termin jej zapłaty przypada na 10 lub 15 stycznia. Jednak możesz zapłacić ją wcześniej i odliczyć od podatku, tak jak działo się do tej pory. Warto to zrobić, bo i tak musisz ją zapłacić, a zrobienie tego jeszcze w tym roku pozwoli zaoszczędzić prawie 330 złotych!

Termin zapłaty składki zdrowotnej

Składka zdrowotna jest płacona razem z innymi daninami na rzecz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Termin w jakim musisz ją zapłacić zależy od tego czy zatrudniasz pracowników. Jeśli opłacasz składki wyłącznie za siebie to termin zapłaty przypada do 10 dnia następnego miesiąca. Natomiast wtedy, gdy zatrudniasz pracowników to musisz zapłacić do 15 dnia kolejnego miesiąca.

Co zrobić gdy termin zapłaty przypada w dzień wolny od pracy?

Może się tak zdarzyć, że termin na zapłatę składki zdrowotnej wypadnie w sobotę, niedzielę lub w święto ustawowo wolne od pracy. W takim przypadku zgodnie z ordynacją podatkową termin płatności jest przesunięty na najbliższy dzień roboczy. Mówi o tym artykuł 12 paragraf 5 ordynacji podatkowej.

Co wspólnego ze składkami ZUS ma ordynacja podatkowa

Ale dlaczego stosuje się tu ordynację podatkową, skoro składka zdrowotna płacona jest na konto ZUS? Odpowiedź na to pytanie kryje się w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych. Zamiast wprost podać tam pewnie rozwiązania ustawodawca odsyła nas do innych aktów prawnych.

W artykule 31 tej ustawy można przeczytać, że do należności z tytułu składek stosuje się przepisy ordynacji podatkowej. W tym przepisie pojawia się coś, co ucieszy jedynie entuzjastów prawa. Jest to długa lista artykułów i paragrafów, które trzeba zastosować w przypadku płatności składek. Pojawia się tam też wspomniany już artykuł 12. Właśnie dlatego do ustalenia terminu zapłaty składek stosujemy ordynację podatkową.

6 thoughts on “Składka zdrowotna – zapłać w grudniu i zaoszczędź pieniądze”

  1. Doceniam to co robisz i to co piszesz. Dziękuję Ci za zangażowanie i wkład w społeczność blogową. Trzymaj tak dalej sukces jest na wyciągniecie ręki 🙂

  2. Pianino Ogłoszenia

    Fajnego masz bloga i ciekawe na nim treści, czy na serwerze wszystko sie zmieści ? Pięknie frazujesz słowa, zmuszasz przy tym do myślenia, tym komentarzem życzę powodzenia 🙂

  3. Tomasz Michałowski

    Wspaniały blog, wiele przydatnych informacji zawartych w poszczególnych postach. Dzięki Ci za to serdeczne, zapraszam także do siebie…

Comments are closed.