Zdarza się, że spółka z o.o. potrzebuje dodatkowych pieniędzy. Można to osiągnąć przez podwyższenie kapitału zakładowego, dopłaty wspólników do kapitału lub kredyt bankowy. Jednak bywa i tak, że gotówka jest potrzebna tu i teraz, a co za tym idzie, nie ma czasu na przeprowadzenie niezbędnych procedur związanych z wymienionymi tu sposobami. W tym przypadku rozwiązaniem jest pożyczka dla spółki od wspólnika.
Kiedy można zawrzeć umowę pożyczki dla spółki?
Co do zasady nie ma przeciwwskazań, żeby wspólnik albo członek zarządu zawarł ze spółką z o.o. umowę pożyczki. Jednak trzeba pamiętać o związanych z tym przepisach:
- Przy umowie pożyczki między spółką a członkiem zarządu trzeba uzyskać zgodę zgromadzenia wspólników,
- Jeśli spółka ma tylko jednego wspólnika, który równocześnie jest jedynym członkiem zarządu, to umowa pożyczki musi przyjąć formę aktu notarialnego,
- Przy pożyczce o wartości dwukrotnie przewyższającej wysokość kapitału zakładowego wymagana jest zgoda wspólników, chyba że umowa spółki stanowi inaczej,
- Umowa spółki może zawierać zapisy zobowiązujące do uzyskania zgody wskazanego organu spółki na podpisanie umowy pożyczki,
- Pożyczka przekraczająca 1.000 zł wymaga udokumentowania. Najlepiej zrobić to w formie pisemnej.
Umowa pożyczki a podatek
Dobra wiadomość jest taka, że pożyczka dla spółki udzielona przez wspólnika zwolniona jest z podatku od czynności cywilnoprawnych.
Jednak jeśli pożyczka jest nieoprocentowana, to spółka z ograniczoną odpowiedzialnością będzie musiała zapłacić podatek dochodowy od osób prawnych. Można tego uniknąć udzielając pożyczki na warunkach rynkowych. W grę wchodzą dwie opcje:
- uzyskanie ofert z kilku banków, aby potwierdzić, że oprocentowanie ma charakter rynkowy,
- zastosowanie odsetek wskazanych w ustawie (oprocentowanie to suma 2% oraz wskaźnika, czyli w zależności od waluty WIBOR 3M, EURIBOR 3M, LIBOR USD 3M, LIBOR CHF 3M, LIBOR GPB 3M), przy spełnieniu pozostałych warunków.

Dodatkowe warunki, które trzeba spełnić, żeby organy podatkowe nie kwestionowały takiej umowy to:
- długość pożyczki wynosząca nie więcej niż 5 lat,
- brak dodatkowych opłat i premii związanych z udzieleniem pożyczki,
- poziom zadłużenia spółki w stosunku do wspólników i podmiotów powiązanych jest nie większy niż 20 milionów złotych.