Kto płaci podatki do 26 roku życia?

Ogólnie osoby do 26 lat nie płacą podatku. Jednak diabeł tkwi w szczegółach. Warto poznać wyjątki, żeby nie dać się zaskoczyć fiskusowi. Od 2020 roku obowiązuje ulga podatkowa dla osób, które mają mniej niż 26 lat w momencie uzyskania przychodu. Jednak w trzech przypadkach taka osoba będzie musiała zapłacić podatek. W jakich? Dowiesz się tego w tym artykule.

Podstępna umowa o dzieło

Umowa zlecenie jest bez podatku dla osoby do 26 roku życia. Jednak nie działa to przy umowie o dzieło. Chociaż obie te formy współpracy są umowami cywilnoprawnymi to jednak umowa o dzieło dla osób do 26 lat jest opodatkowana.

Ile wynosi taki podatek? Jeśli wartość umowy jest określona na 200 zł lub mniej płaci się zryczałtowany podatek w wysokości 17%. Natomiast jeśli umowa zawarta jest na kwotę większą niż 200 zł to dla takiej umowy przysługują koszty uzyskania przychodu. Wynoszą one zwykle 20%, chociaż jak to zwykle bywa jest kilka wyjątków. Nie trzeba sobie jednak zaprzątać nimi głowy i można przyjąć podstawową stawkę 20%.

W praktyce oznacza to, że od Twojej umowy o dzieło po odjęciu kosztów zapłacisz realnie 13,6% podatku. Jak to możliwe? Załóżmy, że umowa jest na kwotę 1.000 zł. Odejmujesz 20% czyli 200 zł kosztów uzyskania przychodu, co daje 800 zł. Teraz od tej kwoty obliczasz 17% podatku i wychodzi 136 zł podatku do zapłaty. Jak widać jest to 13,6% od kwoty 1.000 zł.

Nie musisz się martwić o przekazanie podatku do urzędu skarbowego. Zrobi to firma, z którą masz umowę o dzieło. Na początku kolejnego roku otrzymasz PIT-11, gdzie będą wyszczególnione Twoje zarobki i odprowadzony podatek.

Podatki dla młodych przedsiębiorców

Młode osoby mają czasem świetne pomysły na biznes. Jednak zakładając działalność gospodarczą osoba, która nie ma 26 lat będzie musiała zapłacić podatek. Jest to rozwiązanie dość niesprawiedliwe. Dlaczego? Bo osoba do 26 lat, która jest zatrudniona na umowę o pracę albo ma umowę zlecenie nie będzie płacić podatku. Natomiast osoba przedsiębiorcza, która bierze sprawy w swoje ręce jest zmuszona płacić podatek. Wielu ekspertów wskazuje na potrzebę zmian w tej kwestii. Nie wiadomo jednak czy tak się stanie.

Młody i bogaty

Trzecim wyjątkiem objęte są osoby, których dochód w danym roku podatkowym przekroczył limit, który jest ustalony w wysokości pierwszego progu podatkowego. Na razie wynosi on 85.528 złotych, chociaż wszystko wskazuje na to, że w przyszłym roku zostanie on podniesiony do 120 tysięcy złotych.

Jeśli więc zarabiasz dużo nie będziesz mógł w pełni skorzystać ze zwolnienia od podatku. Oczywiście Twoje zarobki do wysokości 85.528 zł będą zwolnione z podatku, ale od nadwyżki będziesz musiał zapłacić podatek w wysokości 32 %. Te wartości dotyczą roku 2020 i 2021.

Jakie zmiany od nowego roku

Niestety kolejny rok jest wielką niewiadomą. Na pewno zostanie utrzymana ulga dla młodych, ale co do jej wysokości na razie nie można wypowiadać się ze stu procentową pewnością. Pewne jest tylko to, że o zmieniających się przepisach dowiesz się z kolejnych wpisów na tym blogu.

Czas pokaże jakie dokładnie zmiany zostaną uchwalone w prawie podatkowym i kiedy wejdą w życie. Dopóki nie zostaną opublikowane w Dzienniku Ustaw mogą się jeszcze zmienić i przybrać formę, która zaskoczy nas wszystkich.

Jak widać przepisy podatkowe nie należą do zbyt zrozumiałych. Niby sprawa wygląda prosto, ale czai się mnóstwo haczyków. Jest wiele wyłączeń i przypadków szczególnych. Warto sprawdzić czy jakieś z nich nie dotyczą właśnie Ciebie. Można się później mocno zdziwić, czego nikomu nie życzę.

7 thoughts on “Kto płaci podatki do 26 roku życia?”

  1. Portal Edukacyjny

    Majątek niektórych przekracza wartość do której potrafią liczyć. Myślą o zemście zamiast umysł ćwiczyć…

  2. Służysz społeczności blogowej, pięknie przy tym składasz frazy. Przyjmij najszczersze wdzięczności moich wyrazy 🙂

  3. Wspaniały blog wiele przydatnych informacji zawartych w poszczególnych postach, Dzięki Ci za to serdeczne, zapraszam także do siebie…

  4. Fajnego masz bloga i ciekawe na nim treści czy na serwerze wszystko sie zmieści ? pięknie frazujesz słowa zmuszasz przy tym do myślenia tym komentarzem życzę powodzenia 🙂

  5. Nie wiem czy wiesz, ale tworzysz bardzo ciekawe i inspirujące treści. Trzymaj dalej tak wysoki poziom, a już wkrótce osiągniesz szczyty wyszukiwarek 🙂

Comments are closed.