Co dalej z kartą podatkową?

Karta podatkowa to najprostszy z możliwych sposób rozliczania się z fiskusem. Dla niektórych jest on korzystny. Dla innych nie. Ale niedługo nie będzie już wyboru. Od roku 2022 karta podatkowa nie będzie dostępna dla nowych podatników. Takie przepisy wprowadzi Nowy Ład czy też Polski Ład, bo również pod tą nazwą rząd forsuje rewolucyjne zmiany podatkowe. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat – koniecznie przeczytaj kolejne akapity.

Co to karta podatkowa

Lubisz prostotę? Masz firmę w małej miejscowości? Jeśli tak – to karta podatkowa jest dla Ciebie. A przynajmniej była, bo od nowego roku już nie skorzystasz z tego rozwiązania. Ale do rzeczy. Karta podatkowa to forma ryczałtu. Płacisz jedną, z góry ustaloną stawkę bez względu na poziom Twoich przychodów czy dochodów.

Jak działa karta podatkowa

Tabela miesięcznych stawek podatku dochodowego w formie karty podatkowej na pierwszy rzut oka może wyglądać dość skomplikowanie. Jednak nie jest taka straszna jakby mogło się wydawać. W pierwszej kolumnie wymienione są rodzaje działalności, które mogą być opodatkowane w takiej formie.

Kolejna kolumna to oznaczenie stawek. Są tam wpisane wartości od 0 do 5. O co tu chodzi? To liczba zatrudnionych osób. Jeśli nikogo nie zatrudniasz to patrzysz na wiersz 0. A jak masz pracowników to szukasz wiersza oznaczonego odpowiednią liczbą. W niektórych przypadkach dozwolona liczba pracowników to zaledwie jedna osoba.  A w przypadku 3 rodzajów działalności nie możesz zatrudniać ani jednej osoby! Z tego względu trzeba uważnie czytać podane tam wartości.

Jak już uporasz się z liczbą pracowników to przed Tobą kolejny test jednokrotnego wyboru. Musisz określić wielkość miejscowości w której prowadzisz działalność. Do wyboru są następujące przedziały:

 • do 5.000 mieszkańców
 • od 5.000 do 50.000 mieszkańców
 • ponad 50.000 mieszkańców

Jak widać wysokość podatku zależy od 3 czynników:

 • rodzaju działalności
 • liczby pracowników
 • wielkości miejscowości

Karta podatkowa czy zasady ogólne

Początkujący przedsiębiorcy rzadko wybierają kartę podatkową. Dlaczego? Bo nawet jeśli nic nie zarobisz to i tak będziesz musiał zapłacić podatek. Z tego względu rozpoczynając działalność mało osób wybiera kartę podatkową jako formę opodatkowania. Najczęstszy wybór to zasady ogólne. Ryczałt sprawdzi się tam gdzie są małe koszty i wysokie marże. A podatek liniowy jest dobry dla osób o wysokich dochodach. Przynajmniej tak było zanim Nowy Ład wywrócił wszystko do góry nogami.

Zazwyczaj po roku lub dwóch latach prowadzenia biznesu można już rzetelnie określić poziom przychodów. Można wtedy porównać formy opodatkowania. Jeśli podatek obliczony na podstawie karty podatkowej wypadał korzystnie to podatnik mógł przejść na ten rodzaj podatku.

Oczywiście nikt nie zabrania zrobić tego przy zakładaniu biznesu. Ale wiąże się to z ryzykiem przeszacowania wielkości przychodów firmy. Miesięczna stawka podatku nie zależy od wysokości przychodów. Jeśli zostaną one źle obliczone to może się okazać, że inne formy będą bardziej opłacalne.

Karta podatkowa: 2022 to rok w którym zmieniają się przepisy

Od 2022 roku nie będzie można wybrać karty podatkowej jako sposobu opodatkowania. Czy można było uciec od tych zmian? Raczej nie. Ustawa nie daje zbyt wielkiego wyboru. Formę opodatkowania można wybrać jedynie w 2 przypadkach. Przy zakładaniu działalności i od nowego roku podatkowego.

Dla odważnych była pewna opcja. Likwidacja działalności i założenie jej od nowa po krótkiej przerwie. Przy otwarciu jednoosobowej działalności gospodarczej można wybrać dowolną formę opodatkowania. Z takim ruchem wiązałoby się pewne ryzyko. Fiskus mógłby uznać, że były to działania pozorne mające na celu obejście przepisów.

Karta podatkowa jest jeszcze dostępna wyłącznie dla tych, którzy teraz otwierają nową działalność. Oczywiście pod warunkiem, że znają realną wielkość swoich przyszłych przychodów. W innym wypadku to rozwiązanie może być nieopłacalne.

6 thoughts on “Co dalej z kartą podatkową?”

 1. Nie wiem czy wiesz ale tworzysz bardzo ciekawe i inspirujące treści. Trzymaj dalej tak wysoki poziom, a już wkrótce osiągniesz szczyty wyszukiwarek na topowe frazy 🙂

  1. Twój wpis tak bardzo rozbawił moderację, że aż pozwoliła na pozostawienie linka do Twojej strony🙂 Ale będzie to link nofollow. Tobie też życzę dobrych wyników w wyszukiwarce.

 2. Talentem bije każdy Twój wpis i post, twórcze myślenie nie sprawia Ci problemu, to się nazywa intelektualny most, on sprawia wielką radość każdemu odwiedzającemu.

  1. Widzę, że Tobie rymy nie sprawiają problemu 🙂 chociaż ten tekst można znaleźć jako komentarz pod wieloma wpisami blogowymi. Mimo wszystko dzięki za Twój komentarz.

 3. Polski Portal

  UX Twojego bloga jest optymalne i nowatorskie, ostylowanie CSS sprawia wrażenie świeżości. Fajnie też, że zadbałeś o detale to „kuje” w oczy. Długo pracowałeś nad jego realizacją?

  1. To tylko standardowy szablon WordPressa, więc nie ma tu nic nowatorskiego 😉 Wymyślenie nowych treści zajmuje trochę czasu, ale najważniejsze jest sprawdzenie ich wiarygodności.

Comments are closed.